e-prehled.cz

Pro všechny, co chtějí vědět

Chorvatsko

Zajímavosti Puerto Plata

Puerto Plata s pevností San Felipe

Puerto Plata (v překladu Stříbrný přístav), je město a administrativní centrum stejnojmenné provincie na severu Dominikánské republiky. Jeho celý oficiální název zní San Felipe de Puerto Plata. Město má asi 130 000 obyvatel a je jedním z nejvýznamnějších přístavních měst v Dominikánské republice.

Oblast kolem města je celá pokrytá hustou vegetací a je kopcovitá. Na východě se pěstuje cukrová třtina pro místní továrnu na výrobu rumu.

Historie a současnost Santo Dominga

Santo Domingo - katedrála

Santo Domingo, první město "Nového světa" je s více než 3 milióny obyvatel nejen hlavním městem Dominikánské republiky, ale také největším městem celého Karibiku. Metropole leží na jihu země, u pobřeží Karibského moře.

Sosúa - historie

Dominikánská republika - Sosúa

Sosúa je nejmladším městem Dominikánské republiky, bylo založeno roku 1938 židovskými přistěhovalci. Na konferenci ve francouzském městě Évian vzniklo ujednání mezi USA a Dominikánskou republikou, že Židé, kteří byli již v té době po celé Evropě pronásledováni, měli cestu na ostrov otevřenou a bylo jim zde poskytnuto přístřeší.

Dominikánský prezident Rafael Trujillo se nabídl přijmout až 100 tisíc židovských uprchlíků, dalších asi 800 německých a rakouských uprchlíků obdrželo víza v letech 1940 - 1945 a usadilo se v dnešním místě Sosúa.

Pláž Playa Cabarete

Dominikánská republika - pláž Playa Cabarete

Pláž Playa Cabarete se nachází na severním pobřeží Dominikánské republiky, kde vane silný vítr. Je proto velmi oblíbená zejména u kitesurfařů. Playa Cabarete se nachází na okraji města, v jejím okolí rostou krásné tropické palmy.

Santiago de los Caballeros a tabák

Dominikánská republika - Santiago de los Caballeros

Uprostřed úrodného údolí Cibao, vhodného pro pěstování snad všech druhů plodin, se rozkládá provincie Santiago de los Caballeros. Tvoří průmyslové centrum celé Dominikánské republiky.

Její hlavní město, nesoucí stejný název jako je název provincie, je druhým nejdůležitějším městem v zemi. Jedná se o město mezinárodního významu a to zejména díky jeho proslulým tabákovým výrobkům, které mají nejen dlouhou tradici, ale především dobré jméno i daleko za hranicemi republiky.

Mao

Valverde, Dominikánská republika

Celý název tohoto města zní Santa Cruz de Mao. Mao se nachází v provincii Valverde, v severozápadní části Dominikánské republiky. Město má téměř 50 tisíc obyvatel a leží v nadmořské výšce 63 m.n.m.
Mao je poměrně velké město, současně je i významným náboženským centrem. Název města je odvozen od nedaleké stejnojmenné řeky a má dokonce i svou přezdívku – Ciudad de los Bellos Atardeceres – což znamená "město hezkých západů slunce". Je to z toho důvodu, že zde na západě nejsou žádné hory a je obvyklé, že je nebe při západu slunce celé červené.

Hotel Barceló Bávaro Palace, Playa Bávaro

Hotel Barceló Bávaro Palace u pláže, Playa Bávaro

Poloha

5-hvězdičkový hotel Barceló Bávaro Palace se nachází přímo u krásné, 2 km dlouhé písečné pláže Playa Bávaro na východě Dominikánské republiky.

Playa Bávaro se řadí mezi 10 nejkrásnějších pláží na světě. Moře je tady klidné, protože je chráněné korálovým útesem.

Transfer z letiště Punta Cana trvá asi 15 minut, z letiště Santo Domingo cca 3 hodiny.

Zařízení

Letovisko Boca Chica

Pohled z pláže Boca Chica na moře

Boca Chica leží v Dominikánské republice a má kolem 22 tisíc obyvatel.

Nachází se asi 30 kilometrů východně od hlavního města Santo Domingo.

Právě blízkost Santo Dominga i mezinárodního letiště učinily z města velmi oblíbenou turistickou destinací.

Bohužel se ale musíte smířit se skutečností, že je tato bývalá rybářská vesnička dnes doslova přeplněna davy turistů, hotely, restauracemi a plážovými prodejci.

Jídlo a pití, 2. část

Dominikánský pokrm "sancocho"

Často jsou zde pokrmy připravovány ve velkých vitrínách na varných deskách, takže je opravdu z čeho vybírat.

Kdo si není jistý, co je mu tímto způsobem vlastně předkládáno, měl by se zeptat.

To, co vypadá tak chutně, může být něco jako naše dršťková (mondongo) anebo smažené drůbky (asaduras).

Dominikánská republika a její místní kuchyně rozhodně stojí za to vyzkoušet, ale její produkty zřejmě nebudou chutnat úplně každému.

Jídlo a pití, 1. část

Dominikánské mořské plody

Indické, španělské a mezinárodní vlivy propůjčují současné dominikánské kuchyni typickou kořenitou chuť.

Šťavnaté sladké exotické ovoce, jako je ananas nebo papája, čerstvá aromatická zelenina a koření, sluncem zalitá příroda - to je Dominikánská republika, země přírodní hojnosti.

Návštěvníci Dominikánské republiky, kteří nenajdou dost odvahy okusit místní kořeněné lahůdky a dávají i o své dovolené přednost klasické kuchyni mezinárodní, se mohou těšit na vitamíny bohaté a výživné přílohy pocházející z místních zahrad a plantáží.